Dech života

Kraniosakrální terapie (Dech života)

🌹Kraniosakrální terapie (Dech života) v překladu znamená lebko-křížová terapie a je jemnou a příjemnou terapeutickou metodou, která využívá a podporuje přirozené léčivé mechanismy lidského organismu. 

🌹Při jemné energetické masáži startuje samoozdravný proces, který výrazně pomáhá při většině potíží, kterými lidé v dnešní době mohou trpět. Lidské tělo je zde bráno jako celek, pracuje s jeho zdravým, přirozeným fungováním a to z ní činí mocný nástroj, jenž blahodárně působí i v případech, kdy jiné postupy selhávají. Působí na oblast mozku a míchy a má tak velký vliv na řadu tělesných funkcí. 

 🌹Vychází z poznání, že každému fyzickému projevu nemoci předchází dlouhodobá disharmonie na jemnohmotné úrovni. Mezi pánví a lebkou existuje významná souvislost, která se projevuje v páteřním kanálu. Ten tvoří spojení mezi kostí křížovou a lebkou, kde pulzuje mozkomíšní mok, který omývá, vyživuje, detoxikuje a chrání jako tekutina náš mozek a míchu a je kraniosakrálním systémem pumpován frekvencí 6 - 12 krát za minutu. Jemná vibrace, která přitom vzniká se šíří do celého těla. Kraniosakrální terapie využívá vzájemné propojenosti jednotlivých částí těla s orgány, energetickými centry, emocemi, mentální i duchovní rovinou. Jejich vzájemným ovlivňováním touto velmi jemnou technikou dotykového působení na člověka se tak spouští podvědomé samoléčící procesy v lidském těle. Kraniosakrální terapie má silný relaxační a meditativní efekt a je velmi vhodná jako součást procesu osobního a duchovního růstu a pro pocit pohody a štěstí.

🌹Kdy se osvědčuje kraniosakrální terapie

při bolestech nejrůznějšího původu u dětí i dospělých
účinně uvolňuje akutní stavy bolestí zad
téměř u všech potíží, které jsou spojené s nervovým systémem
veškeré potíže psychosomatického původu
bolesti kloubů a páteře - artróza, skolióza, výhřezy plotének, ústřel, atd.
bolesti hlavy
bolesti žaludku, trávicí potíže
dýchací potíže, astma, alergie, záněty
detoxikační účinky
špatná koordinace pohybů, závratě, špatná artikulace, křeče, tiky
vysoký nebo nízký krevní tlak
poruchy koncentrace, hyperaktivita
problémy s otěhotněním, impotence
účinně podporuje léčbu závislostí
posílení celkové imunity
psychické i fyzické napětí, stres, chronická únava, nespavost, strachy a úzkosti, emoční labilita, deprese
zklidní, odblokuje traumata uložená v podvědomí a problémy těla i duše s tím související, čímž se odstraní nejen potíže, ale i jejich pravá příčina
rychle a účinně odstraňuje tzv. "Syndrom vyhoření"

🌹Kdy není kraniosakrální terapie vhodná


Terapie je zcela bezpečná a nelze jí nikterak ublížit. Kontraindikací je nedoléčený úraz nebo čerstvá operace hlavy a páteře, stav po mozkové mrtvici, po infarktu a podezření na krvácení do mozku. Po úplném doléčení výše zmíněných nemocí, úrazů, operací ( minimálně 4 měsíce) je naopak kraniosakrální terapie velmi vhodnou metodou pro podporu rekonvalescence.

🌹Průběh ošetření

Při této příjemné a hluboce relaxační terapii leží klient na lehátku, na sobě má pohodlné oblečení. Poslouchá, pokud chce, relaxační hudbu a vnímá lehké doteky terapeuta. Terapeut přikládá ruce na hlavu a jiná místa na těle a jemným tlakem (5 g) pracuje v první části ošetření s kraniosakrálním rytmem. Je zjišťována jeho pulzace a případné dysbalance jsou hned napravovány. V druhé části ošetření dochází k uvolňování fascií a ve třetí k ošetření lebečních švů. Metoda je velmi jemná a proto vyžaduje vnitřní naladění a napojení se terapeuta na kraniosakrální rytmus klienta. Dalo by se říci, že klient a terapeut společně plují na vlnách dechu života. Terapeut harmonizací rytmu podporuje samoléčebný proces a aktivuje regenerační zdroje, jež máme všichni k dispozici. Tato metoda neřeší pouze příznaky nemocí a fyzické obtíže, ale hlubokou relaxací, uvolněním napětí a stresu nás vrací k vlastní přirozené podstatě zdraví a celistvosti.

🌹Klient zpravidla vnímá ošetření jako velmi úlevné, může vnímat lehčí vibrace, mravenčení, které mu prochází tělem, teplo, může vizuálně vnímat barvy, obrazy, příběhy. Po ošetření se dočasně mohou objevit příznaky únavy, útlumu nebo krátkodobé bolesti v místech, která byla nejvíce zablokovaná.

Ze sdílení mých klientů:

"Nevěřila bych, že něco tak jemného může tolik pomoci. Dlouhou dobu jsem cítila velké vyčerpání jak po fyzické, tak psychické stránce, bolela mě záda a měla jsem ztuhlé svaly hlavně na šíji, takže bolesti hlavy byly velmi časté. Po terapii zmizely bolesti zad, necítím napětí a naopak cítím příval energie, která proudí mým tělem až do hlavy. Děkuji Radu, že děláš tak úžasné věci, které opravdu pomáhají."  JANA N.

"Vždy mě znovu překvapí existence jemnohmotných energií v mém těle při kraniosakrální terapii. Při Radčině doteku se ve mně vzdouvají vlny energie, které Radka jemně vede mými orgány, končetinami a hlavou k rovnováze. Je fascinující, jak má tato z našeho pohledu jemná technika hluboké dopady na tělo i duši. Po terapii vždy cítím, jak moc je léčivá na mnoha úrovních, připadám si jako znovuzrozená a ve svém středu. Radko, moc děkuji." JANA B.

 "U 1. terapie byl prožitek hodně meditační, zklidňující, objevily se mi silová zvířata, která mě provázely celou terapií, cítila jsem hodně tepla, hlavně ze začátku na nohou a potom na hrudníku- játra U 2. terapie byl zážitek dost silný od začátku jsem vnímala hodně ohně, prožila jsem si upálení- zřejmě vzpomínka z minulých životů hodně jsem se pohybovala mezi indiány, mám pocit, že jednu chvíli jsem byla i v děloze, otevřely se mi zřejmě různé bloky z minulých životů, v kterých jsme se setkávali s Honzíkem, tahle terapie byla nášup- vystřelila mě hodně vysoko, jednu chvíli se se mnou všechno točilo, musela jsem se hodně naládovat abych se uzemnila, ale rozhodně ten prožitek nevnímám jako špatný, myslím, že je to obohacující a jsem zvědavá, kam mě další terapie zavede. Děkuji." JANA H.